tel. 71 791 80 45lubUmów się na wizytę

TERAPIA STAWÓW SKRONIOWO-ŻUCHWOWYCH. Czym jest i do kogo jest skierowana ?

Na samym początku odpowiedzmy sobie na kilka prostych pytań:

- Czy często żuję gumę?

- Czy noszę stały aparat ortodontyczny?

- Czy czasem słyszę strzelanie w uszach przy otwieraniu ust ?

- Czy dentysta powiedział mi, że mam starte zęby?

- Czy żona/mąż mówi, że zgrzytam zębami w nocy ?

- Czy kiedykolwiek miałem/am szumy w uszach ?

- Czy często miewam bóle głowy lub czuję napięcie w obrębie twarzy?

- Czy kiedykolwiek doznałam/em poważnego urazu głowy ?

- Czy mam usunięty którykolwiek z zębów mądrości?

- Czy częściej oddycham ustami niż nosem ?

 

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś/eś TAK, ten artykuł jest dla Ciebie.

Nasz aparat żucia składa się nie tylko z zębów i języka, w jego skład wchodzą również dwa symetrycznie pracujące stawy skroniowo-żuchwowe. A pracy mają co dzień wiele, ponieważ mówimy, przeżuwamy, połykamy, żujemy gumę… Stawy te są zatem w ciągłym ruchu. Nie zawsze jednak symetrycznym i lekkim. Aparat żucia już od najmłodszych lat jest narażony na „złe traktowanie” smoczkami, ssaniem kciuka, szybkim odstawieniem od piersi matki, a w końcu papkami zamiast twardszych pokarmów w okresie modelowania się szczęki i żuchwy. Wszystko to ma swoje konsekwencje w przyszłości. Nierzadko dochodzi do zniekształceń w obrębie twarzoczaszki, a stąd prosta droga do asymetrycznej pracy stawów skroniowo-żuchwowych, co skutkuje m.in. bruksizmem, napięciowym bólem głowy i karku, zmniejszeniem zakresu otwierania ust, strzelaniem lub szumami w uszach przy żuciu, wypadaniem krążka stawowego lub nawet zablokowaniem stawu !

 

Często spotykamy się w swojej praktyce z przypadkami osób, które noszą stałe aparaty ortodontyczne.

Zwracamy uwagę, że prostowanie zębów bez uprzedniego wypoziomowania szczęki względem podstawy czaszki przez dentystę nierzadko powoduje silne napięcie mięśni całej twarzoczaszki i karku!? 

 

Zwróćmy uwagę, że prawidłowego przeżuwania nikt nas nigdy nie uczył, polegamy zatem na instynkcie i naturalnym automatyzmie ruchu, który nie zawsze jest prawidłowy. Z czasem przybywa czynników negatywnie wpływających na funkcjonowanie stawów.

W Centrum Rehabilitacji Sygnumedica dzięki współpracy z wyszkoloną kadrą dentystyczną, jesteśmy w stanie takim problemom zapobiegać, także po przebytych już operacjach stomatognatycznych.

 

Poniżej zamieszczamy link do kilku filmów o stawach skroniowo-żuchwowych:

FILM 1

FILM 2

FILM 3